ul. Vetulaniego 1a

31-227 Kraków

+48 726 800 200

Obsługa klienta

8:00 - 16:00

Od poniedziałku do piątku

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Rodzaje papieru do druku – czym się charakteryzują?

Celulozowe, niepowlekane i samoprzylepne to trzy przykładowe rodzaje papieru do druku. Każdy z nich ma inne właściwości i inne zastosowanie. Zastanawiasz się, czym charakteryzują się papiery celulozowe, a czym niepowlekane? Odpowiedzi na te pytania, a także parametry i skład papieru znajdziesz w tym tekście.

Jakie są rodzaje papieru do druku?

Papiery do druku można podzielić m.in. ze względu na skład, powłokę i zastosowanie. Innego papieru używa się, żeby wydrukować plakat, innego do wykonania naklejki, a jeszcze innego, żeby wyprodukować wizytówkę.

Według kryterium składu papier można podzielić na: bezdrzewny i drzewny.

Papier bezdrzewny nie zawiera ścieru drzewnego. Jest najtrwalszy ze wszystkich rodzajów papieru do druku, dlatego używa się go do produkcji np. banknotów. Z kolei papier drzewny jest niezbyt trwały i wykorzystuje się go do druku np. gazet.

Z kolei ze względu na wykończenie papiery do druku dzieli się na: niepowlekane i powlekane. Czym różnią się te rodzaje? 

W porównaniu do niepowlekanych papiery powlekane mają powłokę (z kredy lub kaolinu), dzięki której uzyskuje się wyższy kontrast, ostrość i jakość kolorowego wydruku. Ta powłoka wydłuża też trwałość papierów powlekanych. Ponadto sprawia, że są bardziej sztywne od matowych papierów niepowlekanych, gładkie i błyszczące.

Przykłady papierów niepowlekanych to m.in.:

 • papier offsetowy
 • papier satynowany.

Najtańszy i uniwersalny papier offsetowy jest lekko chropowaty i matowy. Wydrukowane na nim obrazy, wzory i teksty nie mają błyszczącego wykończenia. Papier offsetowy łatwo absorbuje tusz czarny, biały i kolorowy, więc łatwo można uzyskać na nim wydruk o intensywnej barwie. Ponadto nie tylko nadaje się do zapisania, ale też można go ponownie zadrukować.

Najczęściej papieru offsetowego używa się do druku dokumentów w szkołach, urzędach i przedsiębiorstwach.

Papier satynowany to wysokiej jakości papier matowy. Jest gładki i wysoko bielony. Zwykle papier satynowany wykorzystuje się, żeby drukować ulotki, plakaty i katalogi.

Natomiast przykładem papieru powlekanego są m.in.:

 • papier kredowy
 • papier LWC

Na papierze kredowym drukuje się zdjęcia, grafiki i obrazy. Jest śliski i gładki, a przez to przyjemny w dotyku. Dlaczego? Jest powlekany specjalną warstwą z kleju i pigmentu mineralnego. Papier kredowy może mieć wykończenie matowe lub błyszczące. Ten matowy (o wysokiej gramaturze) stosuje się do druku dyplomów, zaproszeń (np. ślubnych), okładek, a błyszczący (o niskiej gramaturze) do druku ulotek, folderów i plakatów reklamowych.

Z kolei na papierze LWC (Light Weight Coated, czyli niskogramaturowym papierze drzewnym dwustronnie powlekanym) drukuje się katalogi, ulotki, broszury reklamowe i czasopisma ilustrowane. Jest biały i gładki, co zapewnia dobrą jakość i żywe kolory wydruku.

Poza wymienionymi rodzajami papieru do druku występują też: papier syntetyczny, papier ekologiczny, papier ozdobny i papier samoprzylepny. Czym się charakteryzują?

Papier syntetyczny jest odporny na wodę, tłuszcz, promieniowanie UV i złe warunki pogodowe. Nie jest podatny na ścieranie i przetarcia. Papier syntetyczny wykorzystuje się do druku etykiet na produkty spożywcze, a także: instrukcji obsługi, map, cenników, które muszą być wytrzymałe.

Papier ekologiczny pozyskuje się z materiałów recyklingowanych lub materiałów z certyfikowanych źródeł. Jest wysoce nieprzezroczysty i ma naturalny (beżowy, szary, brązowy) kolor. W trakcie produkcji papieru ekologicznego zużywa się mniej energii, wody i chemikaliów, dzięki czemu ma niższy wpływ na środowisko naturalne. Wykorzystuje się go do druku np. materiałów o charakterze społecznym i edukacyjnym.

Papier ozdobny służy do dekoracji, podkreśla charakter wydruku. Może być powlekany, może mieć fakturę lub być gładki, może być przezroczysty, może mieć tłoczenie, może być metalizowany. Kolorowe wydruki na papierze ozdobnym są trwałe, nie wycierają się podczas użytkowania i utrzymują się nawet po zgięciu. Można go wykorzystać np. do produkcji wizytówek i okładek książek.

Papier samoprzylepny może mieć wykończenie powlekane lub niepowlekane, być matowy lub błyszczący. Jest wykorzystywany do tworzenia etykiet produktowych i naklejek, np. na szyby samochodów. Papier samoprzylepny składa się z podłoża z papieru silikonowego, warstwy kleju i folii zabezpieczającej. Zwykle można go przyklejać i odklejać kilka razy i nie traci ani przyczepności, ani jakości. W przeciwieństwie do folii papier samoprzylepny nie jest wodoodporny.

Wiesz już, jakie są rodzaje papieru do druku. A czy na pewno znasz skład papieru? Czytaj dalej, a sprawdzisz swoją wiedzę.

Jaki jest skład papieru do druku?

Papier do druku powstaje z włókien celulozowych,dzięki którym jest nieprzezroczysty i wytrzymały. Produkuje się je głównie z drewna (najczęściej wykorzystuje się sosny, świerki i brzozy). Włókna celulozowe mogą też pochodzić z innych roślin, np. trawy czy bawełny.

Drugi składnik papieru to woda. Stanowi 3-7% jego masy (w zależności od rodzaju). Woda wpływa m.in. na elastyczność papieru.

Trzecim składnikiem papieru są wypełniacze przestrzeni między włóknami celulozowymi. Przykłady to: węglan wapnia, kreda, gips. Dzięki wypełniaczom papier jest bardziej miękki, gładki i elastyczny, a w rezultacie lepiej utrwala farbę.

Czwarty składnik papieru to dodatki chemiczne, np. barwnik, skrobia ziemniaczana. Jego wybór zależy od efektu, który chce się uzyskać. Dodatki chemiczne pełnią więc różne funkcje, np. barwią, konserwują, kleją papier.

Znasz już skład papieru. Teraz sprawdź, co wpływa na efekt wydruku, czyli jakie są najważniejsze parametry papieru do druku.

Jakie są parametry papieru?

Parametry papieru wpływają na jakość i efekt wydruku. Są to m.in.:

 • barwa
 • format
 • gramatura
 • białość
 • klasa.

Zwykle do druku dokumentów używa się papieru białego, a do druku dyplomów czy certyfikatów – żółtego, beżowego, mlecznego. Różne barwy papieru to wynik dodawania barwników do masy papierniczej. Efekt jest trwały i utrzymuje się, nawet gdy przetnie się lub zegnie kartkę, ponieważ barwnik znajduje się wewnątrz całego arkusza. Barwiony papier wykorzystuje się do produkcji kartek okolicznościowych (np. urodzinowych) i zaproszeń (np. komunijnych).

Format papieru (czyli określony wymiar) pomaga dopasować go do konkretnego projektu. Wyróżnia się trzy podstawowe formaty: A, B i C, a w ich ramach formaty szczegółowe: od 0 do 10, np. A4. Najmniejszy format A10 ma wymiary 26 × 36 mm, a największy A0 – 841 × 1189 mm.

Gramatura to masa 1 m² papieru (w gramach). Im większa, tym bardziej sztywny papier. Najczęściej papiery do druku mają gramaturę od 40 do 450 g, natomiast papiery ozdobne

nawet do 700 g. Aby wydruk nie przebijał na drugą stronę, trzeba wybrać papier o gramaturze min. 250 g i wysokim stopniu nieprzezroczystości.

Gramatura papieru ma związek z jego grubością (podawaną w mikrometrach) i sztywnością. Im grubszy papier, tym jest twardszy, mocniejszy i trwalszy. Jest też mniej przezroczysty. Grubsze papiery wykorzystuje się do drukowania np. ulotek, wizytówek i materiałów reklamowych.

Białość to stopień odbicia światła przez papier. Im większa, tym papier jest bielszy, a jakość wydruku i walory estetyczne lepsze (lepiej oddaje kolory). Natomiast im mniejsza białość, tym papier jest bardziej szary i kremowy.

Ze względu na skład włóknisty wyróżnia się osiem klas (miar jakości) papieru do druku. Im wyższa klasa, tym lepsza jest jakość papieru. Każda z nich jest przeznaczona do innego rodzaju wydruku:

 • papier klasy VIII do druku gazet lokalnych
 • papier klasy VII – magazynów i czasopism
 • papier klasy VI i V – podręczników i książek
 • papier klasy IV – specjalnych dokumentów
 • papier klasy III – dokumentów, zeszytów szkolnych i notatników
 • papier klasy II – papierów wartościowych
 • papier klasy I – banknotów i dokumentów najwyższej wagi.

Papier klasy III to przykład papierów celulozowych (w 100% z celulozy), a więc papier bezdrzewny. Jest papierem specjalnym, ponieważ można go długo przechowywać i się nie niszczy.

Od tego, który rodzaj papieru do druku wybierzesz, zależy jakość wydruku. Dlatego, zanim złożysz zamówienie w krakowskiej drukarni VPrint, zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. Możesz też zapytać naszego pracownika o fachową poradę.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Interesuje Cię nasza branża?

Na naszym blogu umieszczamy nie tylko informacje ze świata druku, ale także porady oraz ciekawostki. Sprawdź inne nasze artykuły.