ul. Vetulaniego 1a

31-227 Kraków

+48 726 800 200

Obsługa klienta

8:00 - 16:00

Od poniedziałku do piątku

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Jak wybrać papier na zaproszenia okolicznościowe – poradnik

Zaproszenia wysyłamy po to, aby zachęcić bliskie nam osoby do uczestnictwa w organizowanej przez nas uroczystości. Forma zaproszenia pełni bardzo ważną rolę. W poniższym artykule doradzamy, jak wybrać papier do zaproszenia, aby był nie tylko dobrej jakości, ale dodatkowo przykuwał uwagę zaproszonych gości. Zapraszamy do lektury!

papier na zaproszenia

Wybór koncepcji

Przed wybraniem papieru, który posłuży do wydrukowania przygotowanych zaproszeń, należy najpierw dokładnie przemyśleć koncepcję przygotowywanego przedsięwzięcia. Jeśli zależy nam na pozytywnym odbiorze wśród zaproszonych osób, należy duży nacisk położyć na formę przygotowywanego zaproszenia. Bardzo ważna jest zarówno treść i formy grzecznościowe, ale także zawartość graficzna, format i sposób wykonania. Wygląd zaproszenia musi być również uzależniony od tego, jakiej uroczystości dotyczy dane zaproszenie. Oczywiste jest to, że w zaproszeniu na ślub czy chrzciny stosuje się zupełnie inną grafikę aniżeli w przypadku zaproszenia biznesowego – na przykład na bankiet czy branżową konferencję.

Pamiętaj o odpowiedniej gramaturze

Wybierając papier na zaproszenie należy zwracać również uwagę na jego gramaturę. Zaproszenie to pismo oficjalne, zatem do jego produkcji w żadnym wypadku nie nadają się papiery charakteryzujące się niską gramaturą. Większość renomowanych drukarni poleca wykorzystywać do takich celów papier min. 250g/m2 – jest on w miarę sztywny. Gramatura musi być również dostosowana do tego, jak zaproszenie wygląda. Jest to bardzo istotne, gdy decydujemy się na zaproszenia składane. Warto mieć na uwadze, że papier kredowy, którego gramatura będzie wynosiła 200 g, nie będzie posiadał takiej samej grubości jak karton o tej samej gramaturze.

papier do zaproszeń

Rodzaje papierów na zaproszenie

To, na jaki typ papieru się zdecydujemy, powinno być uzależnione od tego, jaki charakter ma tworzony przez nas projekt. W przypadku, gdy zależy nam na prostej i ładnej dla oka formie, wtedy warto zdecydować się na papier offsetowy. Papier niepowlekany jest bardzo wydajny przy obu rodzajach druku – czarnym i kolorowym. Powinny się na niego zdecydować przede wszystkim osoby, które tworzą zaproszenia biznesowe. Ceni się w nich bowiem stonowaną formę. W chwili obecnej drukarnie mają bardzo wiele szlachetnych papierów w kategorii niepowlekanych. Osoby, którym zależy na stonowanych kolorach oraz szlachetności w dotyku, z całą pewnością powinny wybrać właśnie ten rodzaj papieru.

Drukarnie oferują również swym klientom możliwość wydrukowania zaproszeń na papierze powlekanym, który określa się jako kredowy. W tym przypadku mamy do wyboru dwa jego typy: błysk oraz mat. Oba papiery różnią się w sposób nieznaczny od siebie, jednak oba zapewniają podobną jakość wydruku.

papier ozdobny na zaproszenia

Papiery ozdobne

Osoby, którym nie odpowiadają powyżej opisane rodzaje papierów ze względu na ich niską oryginalność, powinny zdecydować się na papiery ozdobne. Dostępne są następujące rodzaje papierów ozdobnych:

  • metalizowane,
  • perłowe,
  • barwione w masie,
  • fakturowane.

Aby zaproszenie wykonane na papierze barwionym w masie było efektowne, należy uwzględnić w projekcie dodatkowy biały druk. Rola białej farby jest w tym przypadku nieoceniona. Dzięki temu tak wykonane zaproszenie będzie wyglądało bardzo estetycznie i zachęci do przybycia wszystkich zaproszonych gości.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Interesuje Cię nasza branża?

Na naszym blogu umieszczamy nie tylko informacje ze świata druku, ale także porady oraz ciekawostki. Sprawdź inne nasze artykuły.