ul. Vetulaniego 1a

31-227 Kraków

+48 726 800 200

Obsługa klienta

8:00 - 16:00

Od poniedziałku do piątku

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Rodzaje ploterów – czym się od siebie różnią?

Laserowy, drukujący i tnący. Taki może być ploter. Co to jest? Gdy przeczytasz ten tekst do końca, będziesz już wiedzieć, czym jest ploter, a także kto i gdzie go używa. Ponadto dowiesz się, jakie są rodzaje tych urządzeń i do czego służą.

Ploter. Co to jest?

Słowo “ploter” pochodzi od angielskiego czasownika “plot”, który oznacza “rysować”. Natomiast to, co robi ploter, nazywa się “plotowaniem”, a efekty pracy tego urządzenia – “wyplotami”.

Czym właściwie jest ploter, plotowanie i wyploty?

Ploter to urządzenie peryferyjne (inna niż procesor i pamięć operacyjna część komputera), które służy do obróbki (plotowania) materiałów płaskich o dużej powierzchni, np. w formacie A0. Te materiały mogą być miękkie i elastyczne (tak jak papier), twarde i sztywne (jak np. drewno).

Najczęściej ploter kojarzy się z drukowaniem, ale w praktyce wykonuje więcej czynności. Jakie?

Ploter plotuje, czyli:

 • drukuje i kreśli płaskie lub trójwymiarowe obrazy
 • wycina i docina
 • frezuje i graweruje.

To urządzenie może pełnić tylko jedną z wymienionych funkcji lub mieć elementy, dzięki którym można ją zmieniać. Tak jest w przypadku np. plotera grawerująco-drukującego i drukująco-tnącego.

W związku z tym ploter nie jest po prostu dużą drukarką. Podstawowa różnica pomiędzy ploterem a drukarką polega na tym, że ploter tworzy projekty (wyploty) na różnych materiałach, a nie tylko na zwykłym papierze, jak robi to drukarka. Są to też np.: folia, karton, tkanina czy sklejka.

To urządzenie peryferyjne podłącza się do komputera za pośrednictwem kabla, Bluetooth lub WiFi i obsługuje za pomocą zainstalowanego na nim programu graficznego. Poszczególne zadania plotera, czyli wydruk, cięcie, frez, programuje specjalista.

Kto i do czego wykorzystuje plotery?

Ploterów używają m.in.: pracownicy agencji reklamowych, firm zajmujących się PR i promocją, kartografowie, graficy komputerowi, geodeci, projektanci wnętrz, architekci i artyści, np. fotografowie, a także poligrafowie.

Dzięki ploterom powstają m.in.:

 • banery reklamowe
 • billboardy
 • naklejki
 • wydruki na plandeki samochodowe
 • tablice informacyjne
 • wielkoformatowe zdjęcia
 • mapy
 • rysunki techniczne
 • projekty architektoniczne i instalacyjne, np. projekt instalacji wodnej.

A jakie są rodzaje ploterów?

Jakie są rodzaje ploterów?

Główne kryteria podziału ploterów to: budowa, funkcja i technika druku.

Ze względu na budowę ploterów, czyli sposób chwytania i przesuwania materiału, można wyróżnić:

 • plotery rolowe (bębnowe)
 • plotery stołowe (płaskie).

Plotery rolowe wykorzystuje się do obróbki miękkich i elastycznych materiałów, które się wyginają. Nawija się je na rolki i przesuwa za pomocą poruszającego się bębna drukującego. Tak zadrukowuje się np. papier i folię lub wycina z nich wybrane kształty.

Natomiast ploterów stołowych używa się do obróbki sztywnych i twardych materiałów, które nie wymagają składania. Może to być np. drewno, szkło, plexi. Układa się je na płasko.

Ze względu na funkcje wyróżnia się plotery:

 • drukujące
 • tnące
 • grawerujące.

Ploter drukujący działa podobnie jak drukarka. To znaczy: nanosi obraz na nośnik, ale można w nim stosować papier do druku wielkoformatowego lub papier w rolkach. Ten ploter drukuje obrazy, którymi mogą być proste i skomplikowane, kolorowe i czarno-białe zdjęcia i grafiki.

Z kolei ploter tnący służy do nacinania miękkich materiałów, np. papieru i folii samoprzylepnej. Wycina w nich duże ilości elementów o takim samym, nawet bardzo skomplikowanym kształcie. To urządzenie ma noże cnc lub laser, dzięki którym można wycinać np. litery.

Ploter tnący wykorzystuje się m.in. w branży reklamowej, obuwniczej i odzieżowej. Jak? Wykrawa się nim elementy ubrań i butów ze skór i tkanin. Dzięki ploterowi tnącemu można też przygotować prasowanki na odzież, naklejki i etykiety.

Trzeci rodzaj ploterów wyróżniony ze względu na funkcje to plotery grawerujące. Takie urządzenie wykonuje żłobienia w materiałach twardych, np. szkle, metalu (aluminium, mosiądzu) i drewnie. Grawerem może być np. dwu- i trójwymiarowy napis, który wcześniej projektuje się na komputerze podłączonym do plotera.

Spośród wszystkich rodzajów ploterów najbardziej powszechny jest ploter drukujący, dlatego też szerzej omówimy go w kolejnym fragmencie tekstu.

Czym charakteryzuje się ploter drukujący?

Plotery drukujące dzieli się ze względu na technikę druku i format, czyli szerokość roboczą urządzenia.

Ze względu na sposób, w jaki urządzenie przenosi obraz na materiał, można wyróżnić:

 • plotery atramentowe
 • plotery laserowe
 • plotery solwentowe.

Czym cechują się te rodzaje ploterów drukujących?

Żeby nanieść obraz (grafiki wektorowe i rastrowe) na nośnik, ploter atramentowy wykorzystuje tusz lub klasyczny atrament na bazie wody. Stosuje się go, żeby drukować wysokiej jakości rysunki, mapy (np. geodezyjne) i materiały marketingowe (np. ulotki).

Z kolei ploter laserowy nanosi obrazy na materiały za pomocą wiązki lasera. Wykorzystuje się go do obróbki materiałów zarówno miękkich, jak i sztywnych, a więc: kartonów, tkanin, sklejki.

Dzięki technologii laserowej można też szybko i precyzyjnie wycinać i grawerować bardzo skomplikowane wzory i kształty.

Kolejny rodzaj ploterów drukujących to plotery solwentowe, które na materiał nanoszą specjalną farbę na bazie rozpuszczalników organicznych. Jest trwała i odporna na złe warunki pogodowe (np. promieniowanie UV, wysokie i bardzo niskie temperatury, opady) i uszkodzenia mechaniczne (np. ścieranie, zarysowania). Ponadto ta farba wnika w podłoże i wiąże się z nim. W efekcie wydruk solwentowy jest trwalszy od atramentowego.

Z tego też względu na ploterze solwentowym drukuje się projekty na foliach PCV, które następnie montuje się na zewnątrz. Mogą to być banery reklamowe i naklejki na samochody.

W tym tekście poznałeś podstawowe rodzaje ploterów. Wiesz już, czym się od siebie różnią i do czego służą. Teraz bez problemu dobierzesz sprzęt odpowiedni do potrzeb swojej firmy usługowej. Pamiętaj, że musisz dostosować ploter przede wszystkim do formatu i rodzaju wydruków, które planujesz wykonywać.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Interesuje Cię nasza branża?

Na naszym blogu umieszczamy nie tylko informacje ze świata druku, ale także porady oraz ciekawostki. Sprawdź inne nasze artykuły.