ul. Vetulaniego 1a
31-227 Kraków
+48 726 800 200
Obsługa klienta
8:00 - 16:00
Od poniedziałku do piątku
31-227 Kraków
Obsługa klienta
Od poniedziałku do piątku
Laserowy, drukujący i tnący. Taki może być ploter. Co to jest? Gdy przeczytasz ten tekst do końca, będziesz już wiedzieć, czym jest ploter, a także kto i gdzie go używa. Ponadto dowiesz się, jakie są rodzaje tych urządzeń i do czego służą.
Słowo “ploter” pochodzi od angielskiego czasownika “plot”, który oznacza “rysować”. Natomiast to, co robi ploter, nazywa się “plotowaniem”, a efekty pracy tego urządzenia – “wyplotami”.
Czym właściwie jest ploter, plotowanie i wyploty?
Ploter to urządzenie peryferyjne (inna niż procesor i pamięć operacyjna część komputera), które służy do obróbki (plotowania) materiałów płaskich o dużej powierzchni, np. w formacie A0. Te materiały mogą być miękkie i elastyczne (tak jak papier), twarde i sztywne (jak np. drewno).
Najczęściej ploter kojarzy się z drukowaniem, ale w praktyce wykonuje więcej czynności. Jakie?
Ploter plotuje, czyli:
To urządzenie może pełnić tylko jedną z wymienionych funkcji lub mieć elementy, dzięki którym można ją zmieniać. Tak jest w przypadku np. plotera grawerująco-drukującego i drukująco-tnącego.
W związku z tym ploter nie jest po prostu dużą drukarką. Podstawowa różnica pomiędzy ploterem a drukarką polega na tym, że ploter tworzy projekty (wyploty) na różnych materiałach, a nie tylko na zwykłym papierze, jak robi to drukarka. Są to też np.: folia, karton, tkanina czy sklejka.
To urządzenie peryferyjne podłącza się do komputera za pośrednictwem kabla, Bluetooth lub WiFi i obsługuje za pomocą zainstalowanego na nim programu graficznego. Poszczególne zadania plotera, czyli wydruk, cięcie, frez, programuje specjalista.
Ploterów używają m.in.: pracownicy agencji reklamowych, firm zajmujących się PR i promocją, kartografowie, graficy komputerowi, geodeci, projektanci wnętrz, architekci i artyści, np. fotografowie, a także poligrafowie.
Dzięki ploterom powstają m.in.:
A jakie są rodzaje ploterów?
Główne kryteria podziału ploterów to: budowa, funkcja i technika druku.
Ze względu na budowę ploterów, czyli sposób chwytania i przesuwania materiału, można wyróżnić:
Plotery rolowe wykorzystuje się do obróbki miękkich i elastycznych materiałów, które się wyginają. Nawija się je na rolki i przesuwa za pomocą poruszającego się bębna drukującego. Tak zadrukowuje się np. papier i folię lub wycina z nich wybrane kształty.
Natomiast ploterów stołowych używa się do obróbki sztywnych i twardych materiałów, które nie wymagają składania. Może to być np. drewno, szkło, plexi. Układa się je na płasko.
Ze względu na funkcje wyróżnia się plotery:
Ploter drukujący działa podobnie jak drukarka. To znaczy: nanosi obraz na nośnik, ale można w nim stosować papier do druku wielkoformatowego lub papier w rolkach. Ten ploter drukuje obrazy, którymi mogą być proste i skomplikowane, kolorowe i czarno-białe zdjęcia i grafiki.
Z kolei ploter tnący służy do nacinania miękkich materiałów, np. papieru i folii samoprzylepnej. Wycina w nich duże ilości elementów o takim samym, nawet bardzo skomplikowanym kształcie. To urządzenie ma noże cnc lub laser, dzięki którym można wycinać np. litery.
Ploter tnący wykorzystuje się m.in. w branży reklamowej, obuwniczej i odzieżowej. Jak? Wykrawa się nim elementy ubrań i butów ze skór i tkanin. Dzięki ploterowi tnącemu można też przygotować prasowanki na odzież, naklejki i etykiety.
Trzeci rodzaj ploterów wyróżniony ze względu na funkcje to plotery grawerujące. Takie urządzenie wykonuje żłobienia w materiałach twardych, np. szkle, metalu (aluminium, mosiądzu) i drewnie. Grawerem może być np. dwu- i trójwymiarowy napis, który wcześniej projektuje się na komputerze podłączonym do plotera.
Spośród wszystkich rodzajów ploterów najbardziej powszechny jest ploter drukujący, dlatego też szerzej omówimy go w kolejnym fragmencie tekstu.
Plotery drukujące dzieli się ze względu na technikę druku i format, czyli szerokość roboczą urządzenia.
Ze względu na sposób, w jaki urządzenie przenosi obraz na materiał, można wyróżnić:
Czym cechują się te rodzaje ploterów drukujących?
Żeby nanieść obraz (grafiki wektorowe i rastrowe) na nośnik, ploter atramentowy wykorzystuje tusz lub klasyczny atrament na bazie wody. Stosuje się go, żeby drukować wysokiej jakości rysunki, mapy (np. geodezyjne) i materiały marketingowe (np. ulotki).
Z kolei ploter laserowy nanosi obrazy na materiały za pomocą wiązki lasera. Wykorzystuje się go do obróbki materiałów zarówno miękkich, jak i sztywnych, a więc: kartonów, tkanin, sklejki.
Dzięki technologii laserowej można też szybko i precyzyjnie wycinać i grawerować bardzo skomplikowane wzory i kształty.
Kolejny rodzaj ploterów drukujących to plotery solwentowe, które na materiał nanoszą specjalną farbę na bazie rozpuszczalników organicznych. Jest trwała i odporna na złe warunki pogodowe (np. promieniowanie UV, wysokie i bardzo niskie temperatury, opady) i uszkodzenia mechaniczne (np. ścieranie, zarysowania). Ponadto ta farba wnika w podłoże i wiąże się z nim. W efekcie wydruk solwentowy jest trwalszy od atramentowego.
Z tego też względu na ploterze solwentowym drukuje się projekty na foliach PCV, które następnie montuje się na zewnątrz. Mogą to być banery reklamowe i naklejki na samochody.
W tym tekście poznałeś podstawowe rodzaje ploterów. Wiesz już, czym się od siebie różnią i do czego służą. Teraz bez problemu dobierzesz sprzęt odpowiedni do potrzeb swojej firmy usługowej. Pamiętaj, że musisz dostosować ploter przede wszystkim do formatu i rodzaju wydruków, które planujesz wykonywać.
Na naszym blogu umieszczamy nie tylko informacje ze świata druku, ale także porady oraz ciekawostki. Sprawdź inne nasze artykuły.