Mapa topograficzna, rysunek krajobrazowy, projekt produktu w wersji papierowej. Te trzy przykłady wydruku CAD łączy m.in. duży format. Czym jeszcze on się charakteryzuje? Jakie rozszerzenia może mieć plik CAD? Co to jest AutoCAD? Przeczytaj nasz tekst, a poznasz odpowiedzi na te pytania.
Żeby wyjaśnić Ci, czym jest wydruk CAD, najpierw musimy rozwinąć skrót “CAD”, a potem odpowiedzieć na pytanie, co to jest plik CAD.
CAD to skrót od zwrotu w języku angielskim “Computer Aided Design”, który oznacza: “projektowanie wspomagane komputerowo”. W praktyce jest to wykorzystywanie komputerów do projektowania, kreślenia lub rysowania technicznego.
Przed rozwojem systemów do projektowania specjaliści robili to ręcznie na papierze.
Dziś projekty i rysunki techniczne najczęściej przygotowuje się w AutoCAD-zie. To program komputerowy, w którym można tworzyć i edytować dwu- i trójwymiarowo. Korzystanie z oprogramowania CAD wymaga nie tylko umiejętności rysowania, ale też znajomości narzędzi i wiedzy o równaniach matematycznych.
Kto więc korzysta z AutoCAD-a? Na co dzień tego programu komputerowego używają architekci, budowlańcy, geodeci, konstruktorzy, projektanci produktów i inżynierowie. AutoCAD wykorzystuje się też w branży lotniczej, zbrojeniowej i motoryzacyjnej.
Inne programy CAD to np. FreeCAD i SolidWorks.
Efektem “projektowania wspomaganego komputerowo” są precyzyjne i szczegółowe projekty techniczne, tj. plany, mapy, modele produktów 2D lub 3D. Dodatkowo zawierają informacje o szerokości, długości i wysokości oraz zastosowanych materiałach. Mają wyraźne linie, dokładne kąty i wymiary.
Przygotowany w programie AutoCAD projekt projektant zapisuje w postaci pliku CAD. Jakie może on mieć rozszerzenie?
Plik CAD to plik wynikowy oprogramowania CAD. Rodzaj obrazu przechowywanego w postaci dwu lub trójwymiarowej. Projekty 2D to rysunki, a 3D – modele.
Plik CAD może mieć wiele rozszerzeń. Najpopularniejsze formaty to:
Inne formaty do zapisu cyfrowych plików CAD to: PDF, PLT, HPGL, JPEG i TIFF.
Inżynierowie, ich klienci i współpracownicy mogą przeglądać te cyfrowe pliki CAD na ekranie komputera. Jednak większość projektantów potrzebuje realnych wydruków. Dlaczego? Przede wszystkim po to, aby łatwiej skonsultować je z innymi osobami, a także szybko nanieść na nie ewentualne zmiany.
Zapisane w dowolnym formacie pliki CAD można bez problemu drukować, więc drukarnia przenosi je na wybrane przez projektanta podłoże typograficzne. Tak powstaje wydruk CAD. Czym on się charakteryzuje? Czytaj dalej, a się dowiesz.
Wydruk CAD to wysokiej jakości wielkoformatowy wydruk techniczny. Może być zarówno czarno-biały, jak i kolorowy. To projektant dobiera kolory w zależności od celu, np. żeby podkreślić daną sekcję, zaznaczyć zmiany lub pokazać głębię.
W porównaniu z czarno-białym kolorowy wydruk jest bardziej przejrzysty. To znaczy, że zamieszczone na nim informacje są lepiej widoczne i lepiej przykuwają uwagę. W związku z tym kolorowy wydruk CAD może zmniejszać liczbę ludzkich błędów, np. w trakcie realizacji projektu.
Ponadto kolorowy wydruk CAD sprawia wrażenie bardziej profesjonalnego niż ten monochromatyczny.
Wydruk CAD może mieć różną szerokość i długość, nawet do kilkudziesięciu metrów, jak np. projekt trakcji kolejowej. Można go zamówić w drukarni w rozmiarze od A4 do A0+.
Ze względu na duże rozmiary planów i rysunków, do druku plików CAD używa się równie dużych drukarek. Dużych, czyli takich, które mogą drukować wydruki o szerokości do 48 cali.
Wydruk CAD drukuje się na papierze o różnej gramaturze (np. od 80 do 350 g). Najczęściej ten czarno-biały powstaje na papierze o gramaturze 80 g/m², a kolorowy – 90 g/m² (oba mają wysoką jakość).
Inne podłoża typograficzne, które wykorzystuje się w tym celu, to: folia samoprzylepna, kalka kreślarska, materiał bezbarwny, materiał sztywny, papier graficzny o większej gramaturze.
Jeżeli wydruk CAD będzie używany na zewnątrz, np. podczas prac geodezyjnych, a więc będzie narażony na słońce, deszcz czy kurz, warto go zabezpieczyć. Jak to zrobić? Jedna z metod to laminowanie sztywnym lub elastycznym laminatem, który chroni przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią i promieniami ultrafioletowymi.
Wiesz już, dlaczego warto wydrukować plik CAD. Teraz sprawdź, dlaczego najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej drukarni.
Tylko profesjonalne maszyny drukarskie gwarantują, że linie na rysunkach i projektach będą precyzyjne i wyraźne. Właśnie dlatego warto zlecić wydruk CAD drukarni.
W VPrint oferujemy drukowanie z Autocad-a, a także:
Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z naszych usług.
Rysunki techniczne są szczegółowe i precyzyjne, więc wydruki CAD muszą być czytelne i wysokiej jakości. Dlatego też pracujemy na zaawansowanych kolorowych ploterach do druku wielkoformatowego, które są szybkie, dokładne i wydajne. Gwarantują odpowiedni poziom rozdzielczości w kolorze i bieli. Wydruki CAD wydrukowane w naszej drukarni (maksymalnie do rozmiaru 914 × 2500 mm) odzwierciedlają wersje cyfrowe w 100%.
Oprócz kopiowania i wydruku CAD skanujemy wielkoformatowe kolorowe i czarno-białe rysunki, które następnie konwertujemy np. do formatu PDF. Archiwizujemy też dokumenty, np. mapy topograficzne, a także zapisujemy pliki na płytach DVD i dbamy o zoptymalizowane wydruki. Dzięki tej usłudze szybko i bez problemu przeszukasz swoją bazę.
Duże druki muszą być nie tylko szczegółowe, ale i mieć wygodną do odczytu postać. Oferujemy więc składanie wydruków CAD do formatu A4 (do wyboru: do pełnego A4, do A4 z wpięciem i na szerokość 19 cm). W efekcie Twoja dokumentacja ma wygodną i czytelną formę, a Ty masz do niej łatwy dostęp.
W naszej drukarni świadczymy kompleksowe usługi w zakresie druku, więc także wykańczamy wydruki CAD. Oprawiamy wydrukowane projekty w plastikowe grzbiety (bindowanie lub listwy) lub trwałe oprawy introligatorskie.
Potrzebujesz wydruku CAD? Cenisz precyzję i terminowość? Zleć drukowanie z AutoCAD-a naszej drukarni. Jeśli wybierzesz VPrint, zyskasz pewność, że jakość dokumentacji będzie odpowiadać Twoim wymaganiom w 100%.
Na naszym blogu umieszczamy nie tylko informacje ze świata druku, ale także porady oraz ciekawostki. Sprawdź inne nasze artykuły.