ul. Vetulaniego 1a

31-227 Kraków

+48 726 800 200

Obsługa klienta

8:00 - 16:00

Od poniedziałku do piątku

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Czym jest wydruk CAD?

Mapa topograficzna, rysunek krajobrazowy, projekt produktu w wersji papierowej. Te trzy przykłady wydruku CAD łączy m.in. duży format. Czym jeszcze on się charakteryzuje? Jakie rozszerzenia może mieć plik CAD? Co to jest AutoCAD? Przeczytaj nasz tekst, a poznasz odpowiedzi na te pytania.

Żeby wyjaśnić Ci, czym jest wydruk CAD, najpierw musimy rozwinąć skrót “CAD”, a potem odpowiedzieć na pytanie, co to jest plik CAD.

CAD. Co to jest?

CAD to skrót od zwrotu w języku angielskim “Computer Aided Design”, który oznacza: “projektowanie wspomagane komputerowo”. W praktyce jest to wykorzystywanie komputerów do projektowania, kreślenia lub rysowania technicznego.

Przed rozwojem systemów do projektowania specjaliści robili to ręcznie na papierze.

Dziś projekty i rysunki techniczne najczęściej przygotowuje się w AutoCAD-zie. To program komputerowy, w którym można tworzyć i edytować dwu- i trójwymiarowo. Korzystanie z oprogramowania CAD wymaga nie tylko umiejętności rysowania, ale też znajomości narzędzi i wiedzy o równaniach matematycznych.

Kto więc korzysta z AutoCAD-a? Na co dzień tego programu komputerowego używają architekci, budowlańcy, geodeci, konstruktorzy, projektanci produktów i inżynierowie. AutoCAD wykorzystuje się też w branży lotniczej, zbrojeniowej i motoryzacyjnej.
Inne programy CAD to np. FreeCAD i SolidWorks.

Efektem “projektowania wspomaganego komputerowo” są precyzyjne i szczegółowe projekty techniczne, tj. plany, mapy, modele produktów 2D lub 3D. Dodatkowo zawierają informacje o szerokości, długości i wysokości oraz zastosowanych materiałach. Mają wyraźne linie, dokładne kąty i wymiary.

Przygotowany w programie AutoCAD projekt projektant zapisuje w postaci pliku CAD. Jakie może on mieć rozszerzenie?

Plik CAD. Co to?

Plik CAD to plik wynikowy oprogramowania CAD. Rodzaj obrazu przechowywanego w postaci dwu lub trójwymiarowej. Projekty 2D to rysunki, a 3D – modele.

Plik CAD może mieć wiele rozszerzeń. Najpopularniejsze formaty to:

  • DWF
  • DXF
  • DWG.

Inne formaty do zapisu cyfrowych plików CAD to: PDF, PLT, HPGL, JPEG i TIFF.

Inżynierowie, ich klienci i współpracownicy mogą przeglądać te cyfrowe pliki CAD na ekranie komputera. Jednak większość projektantów potrzebuje realnych wydruków. Dlaczego? Przede wszystkim po to, aby łatwiej skonsultować je z innymi osobami, a także szybko nanieść na nie ewentualne zmiany.

Zapisane w dowolnym formacie pliki CAD można bez problemu drukować, więc drukarnia przenosi je na wybrane przez projektanta podłoże typograficzne. Tak powstaje wydruk CAD. Czym on się charakteryzuje? Czytaj dalej, a się dowiesz.

Wydruk CAD. Co to jest?

Wydruk CAD to wysokiej jakości wielkoformatowy wydruk techniczny. Może być zarówno czarno-biały, jak i kolorowy. To projektant dobiera kolory w zależności od celu, np. żeby podkreślić daną sekcję, zaznaczyć zmiany lub pokazać głębię.

W porównaniu z czarno-białym kolorowy wydruk jest bardziej przejrzysty. To znaczy, że zamieszczone na nim informacje są lepiej widoczne i lepiej przykuwają uwagę. W związku z tym kolorowy wydruk CAD może zmniejszać liczbę ludzkich błędów, np. w trakcie realizacji projektu.

Ponadto kolorowy wydruk CAD sprawia wrażenie bardziej profesjonalnego niż ten monochromatyczny.

Wydruk CAD może mieć różną szerokość i długość, nawet do kilkudziesięciu metrów, jak np. projekt trakcji kolejowej. Można go zamówić w drukarni w rozmiarze od A4 do A0+.

Ze względu na duże rozmiary planów i rysunków, do druku plików CAD używa się równie dużych drukarek. Dużych, czyli takich, które mogą drukować wydruki o szerokości do 48 cali.

Wydruk CAD drukuje się na papierze o różnej gramaturze (np. od 80 do 350 g). Najczęściej ten czarno-biały powstaje na papierze o gramaturze 80 g/m², a kolorowy – 90 g/m² (oba mają wysoką jakość).

Inne podłoża typograficzne, które wykorzystuje się w tym celu, to: folia samoprzylepna, kalka kreślarska, materiał bezbarwny, materiał sztywny, papier graficzny o większej gramaturze.

Jeżeli wydruk CAD będzie używany na zewnątrz, np. podczas prac geodezyjnych, a więc będzie narażony na słońce, deszcz czy kurz, warto go zabezpieczyć. Jak to zrobić? Jedna z metod to laminowanie sztywnym lub elastycznym laminatem, który chroni przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią i promieniami ultrafioletowymi.

Wiesz już, dlaczego warto wydrukować plik CAD. Teraz sprawdź, dlaczego najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej drukarni.

Zleć wydruk CAD drukarni VPrint

Tylko profesjonalne maszyny drukarskie gwarantują, że linie na rysunkach i projektach będą precyzyjne i wyraźne. Właśnie dlatego warto zlecić wydruk CAD drukarni.

W VPrint oferujemy drukowanie z Autocad-a, a także:

  • kopiowanie, np. map
  • skanowanie i archiwizowanie dokumentacji
  • składanie wydruków CAD
  • oprawę i bindowanie wydruków.

Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z naszych usług.

Rysunki techniczne są szczegółowe i precyzyjne, więc wydruki CAD muszą być czytelne i wysokiej jakości. Dlatego też pracujemy na zaawansowanych kolorowych ploterach do druku wielkoformatowego, które są szybkie, dokładne i wydajne. Gwarantują odpowiedni poziom rozdzielczości w kolorze i bieli. Wydruki CAD wydrukowane w naszej drukarni (maksymalnie do rozmiaru 914 × 2500 mm) odzwierciedlają wersje cyfrowe w 100%.

Oprócz kopiowania i wydruku CAD skanujemy wielkoformatowe kolorowe i czarno-białe rysunki, które następnie konwertujemy np. do formatu PDF. Archiwizujemy też dokumenty, np. mapy topograficzne, a także zapisujemy pliki na płytach DVD i dbamy o zoptymalizowane wydruki. Dzięki tej usłudze szybko i bez problemu przeszukasz swoją bazę.

Duże druki muszą być nie tylko szczegółowe, ale i mieć wygodną do odczytu postać. Oferujemy więc składanie wydruków CAD do formatu A4 (do wyboru: do pełnego A4, do A4 z wpięciem i na szerokość 19 cm). W efekcie Twoja dokumentacja ma wygodną i czytelną formę, a Ty masz do niej łatwy dostęp.

W naszej drukarni świadczymy kompleksowe usługi w zakresie druku, więc także wykańczamy wydruki CAD. Oprawiamy wydrukowane projekty w plastikowe grzbiety (bindowanie lub listwy) lub trwałe oprawy introligatorskie.

Potrzebujesz wydruku CAD? Cenisz precyzję i terminowość? Zleć drukowanie z AutoCAD-a naszej drukarni. Jeśli wybierzesz VPrint, zyskasz pewność, że jakość dokumentacji będzie odpowiadać Twoim wymaganiom w 100%.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Interesuje Cię nasza branża?

Na naszym blogu umieszczamy nie tylko informacje ze świata druku, ale także porady oraz ciekawostki. Sprawdź inne nasze artykuły.