ul. Vetulaniego 1a

31-227 Kraków

+48 726 800 200

Obsługa klienta

8:00 - 16:00

Od poniedziałku do piątku

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Rodzaje druku cyfrowego – czym się charakteryzują?

Nie wiesz, jakie są rodzaje druku? Pojęcia poligraficzne, tj. druk elektrofotograficzny, druk solwentowy i druk pigmentowy, nic Ci nie mówią? Dobrze trafiłeś, ponieważ z tego tekstu dowiesz się, co te terminy oznaczają. Poznasz też wady i zalety druku cyfrowego.

Co to jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to metoda druku z wykorzystaniem maszyny, która na podstawie danych komputerowych tworzy wysokiej jakości wydruk na różnych podłożach.

Ta technika umożliwia bezpośredni druk z pliku elektronicznego (w formacie PDF, DOC.), który np. został załączony do wiadomości e-mail. Dane są więc przesyłane z komputera prosto do urządzenia drukującego (bez nośnika pośredniego; chociaż może on wystąpić) i od razu przenoszone na wybrane podłoże. Podłożem może być np. papier zwykły lub samoprzylepny, papier do przenoszenia wydruków na inne przedmioty, folia przezroczysta lub kolorowa, cienka PVC.

Jak przebiega druk cyfrowy? Ta metoda polega na naświetlaniu wałka podłączonego do tonera. Następnie obraz jest przenoszony z wałka na nośnik, np. zwykły papier.

W przeciwieństwie do druku offsetowego druk cyfrowy nie wymaga wcześniejszego przygotowania matryc i szablonów z obrazami, które służą do ich powielania. W przypadku tej metody druku, swoistą formą drukową jest komputerowy zapis cyfrowy.

Chcesz dowiedzieć się, jakie są rodzaje druku cyfrowego? Czytaj dalej.

Jakie są rodzaje druku cyfrowego?

Trzy najpopularniejsze rodzaje druku to: 

 • druk elektrofotograficzny
 • druk pigmentowy
 • i druk solwentowy.

Te rodzaje druku cyfrowego różnią się między sobą sposobem działania, barwnikami i urządzeniami, które wykorzystują. A co je łączy? To, że dobrze odwzorowują kolory i umożliwiają szybkie zrealizowanie zlecenia.

Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się druk elektrofotograficzny? Co wyróżnia druk pigmentowy? Na czym polega druk solwentowy? Gdy przeczytasz ten tekst do końca, to wszystko będzie dla Ciebie jasne.

Rodzaje druku: druk elektrofotograficzny

Druk elektrofotograficzny to inaczej drukowanie laserowe. Wykorzystują go m.in. drukarki biurowe i domowe urządzenia wielofunkcyjne. Na czym polega ten rodzaj druku?

W drukarce laserowej, która wykorzystuje technologię elektrofotograficzną, obraz jest tworzony poprzez naświetlanie wiązką laserową obracającego się cylindra. Ten cylinder, tzw. fotoreceptor, jest pokryty specjalną światłoczułą powłoką.

Następnie dzięki działaniu sił przyciągania elektrostatycznego naświetlone miejsca przyciągają proszek barwiący wymieszany z żelazem (czyli toner). Dalej przy pomocy elektrod toner przeciąga się np. na papier (przykleja się do niego).

Ostatni krok to utrwalenie obrazu na podłożu i pozyskanie kopii oryginału. Jak to się dzieje? Toner wiąże się z papierem pod wpływem działania wysokiej temperatury.

Rodzaje druku: druk pigmentowy

Druk pigmentowy to druk atramentami pigmentowymi na bazie wody. Tusze wodne mają pigmenty najwyższej jakości, więc idealnie odwzorowują kolory, ich odcienie, cieniowania, przejścia barw i szczegóły w ciemniejszych obszarach wydruku. Jest to możliwe również dlatego, że najlepsze drukarki pigmentowe mieszają nawet 12 farb.

A do czego wykorzystuje się druk pigmentowy? Nadaje się on do drukowania fotografii, grafik, obrazów i innych kolorowych wydruków o charakterze artystycznym. Artyści wykorzystują go do tworzenia reprodukcji swoich prac. Druk pigmentowy stosuje się też w drukarniach tkanin, do drukowania nadruków na materiałach, tj. bawełna, len czy ekoskóra. Ponadto jest on używany w przemysłowym druku rolowym, np. do drukowania gazet i książek.

Jakie są zalety i wady druku pigmentowego? Wydruk pigmentowy jest trwały, ponieważ jest odporny na działanie wody i wilgoci oraz szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Natomiast wadą druku pigmentowego jest wysoka cena (najwyższa ze wszystkich rodzajów druku).

Rodzaje druku: druk solwentowy

W przypadku druku solwentowego atramenty wodne zastępują tusze solwentowe, czyli tusze na bazie rozpuszczalników organicznych. Ten rodzaj druku wykorzystuje się w wielkoformatowych ploterach do niskonakładowego druku plakatów, banerów i billboardów na powierzchniach zawierających PVC (np. folii). 

Jakie są zalety druku solwentowego? Wykorzystywane barwniki są odporne na złe warunki pogodowe (zmiany temperatur, promienie UV) i uszkodzenia, dzięki czemu wydruki są bardzo trwałe i wytrzymałe. To dlatego wielkoformatowe wydruki na podłożach z PVC mogą być eksponowane na zewnątrz przez lata. Druk solwentowy jest też popularny ze względu na niską cenę. To tania technika druku w zestawieniu z innymi metodami.

A wady? Wadą atramentów solwentowych jest mniejsza precyzja w porównaniu z atramentami wodnymi, co w przypadku druku wielkoformatowego nie jest dużą przeszkodą, gdyż banerów nie ogląda się z bliska. Ponadto maszyny do druku solwentowego są niebezpieczne dla zdrowia pracowników drukarni, ponieważ zawierają toksyczne rozpuszczalniki. Z tego względu mają też negatywny wpływ na środowisko.

Inne rodzaje druku cyfrowego

Wiesz już, na czym polega druk elektrofotograficzny, pigmentowy i solwentowy. Dodatkowo tylko zaznaczamy, że oprócz tych trzech rodzajów druku wyróżnia się jeszcze: 

 • jonografię
 • magnetografię
 • termografię
 • druk lateksowy
 • druk UV
 • druk barwnikowy
 • elkografię
 • druk inkjet
 • druk mild solwentowy
 • druk ekosolwentowy
 • drukowanie cyfrowe natryskowe. 

Druk cyfrowy ma plusy i minusy. Jakie?

Jakie są zalety i wady druku cyfrowego?

Wśród plusów druku cyfrowego można wymienić:

 • sprawne i szybkie wykonanie zlecenia, ponieważ faza przygotowawcza trwa krótko i wymaga tylko wydania polecenia na komputerze, co dodatkowo obniża koszty przygotowania i nakład pracy
 • wydrukowane materiały można natychmiast edytować, ponieważ nośniki nie potrzebują czasu na wyschnięcie
 • przy małych nakładach cena jest korzystna; technikę cyfrową poleca się do druku niewielkich nakładów kopii, np. krótkiej serii materiałów reklamowych firmy
 • jakość wydruków jest wysoka (wyższa od jakości wydruków z typowej drukarki) – obrazy są szczegółowe, ich kolory intensywne, a wersja elektroniczna dokładnie odwzorowana
 • zlecenie można zrealizować na różnych podłożach o różnych gramaturach
 • materiały można spersonalizować, czyli zmienić grafiki lub tekst (ich kolor, rozkład, czcionkę) na każdej odbitce, np. na imiennych zaproszeniach ślubnych
 • oszczędności ze względu na brak druków próbnych (pierwsza odbitka to odbitka nakładowa)
 • zmiana tonerów jest łatwa i szybka, nie ma konieczności mycia zespołów farbowych podczas wymiany kolorów (co jest typowe dla offsetu).

A jakie są wady druku cyfrowego? Wśród minusów tej metody druku można wymienić:

 • wysoką cenę w przypadku druku dużych nakładów (w tej sytuacji bardziej opłacalny jest offset)
 • nieco niższą (w porównaniu z drukiem offsetowym) jakość druku, co wiąże się z mniejszą rozdzielczością
 • mały format papieru (najczęściej druk cyfrowy stosuje się do wydruku projektów o maksymalnej wielkości A3+).

Znasz już popularne rodzaje druku i wiesz, kiedy wykorzystuje się druk cyfrowy, a kiedy offsetowy. Znasz też plusy i minusy techniki cyfrowej. Teraz bez problemu wybierzesz najlepszą metodę do realizacji Twojego zlecenia.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Interesuje Cię nasza branża?

Na naszym blogu umieszczamy nie tylko informacje ze świata druku, ale także porady oraz ciekawostki. Sprawdź inne nasze artykuły.