Nie wiesz, jakie są rodzaje druku? Pojęcia poligraficzne, tj. druk elektrofotograficzny, druk solwentowy i druk pigmentowy, nic Ci nie mówią? Dobrze trafiłeś, ponieważ z tego tekstu dowiesz się, co te terminy oznaczają. Poznasz też wady i zalety druku cyfrowego.
Druk cyfrowy to metoda druku z wykorzystaniem maszyny, która na podstawie danych komputerowych tworzy wysokiej jakości wydruk na różnych podłożach.
Ta technika umożliwia bezpośredni druk z pliku elektronicznego (w formacie PDF, DOC.), który np. został załączony do wiadomości e-mail. Dane są więc przesyłane z komputera prosto do urządzenia drukującego (bez nośnika pośredniego; chociaż może on wystąpić) i od razu przenoszone na wybrane podłoże. Podłożem może być np. papier zwykły lub samoprzylepny, papier do przenoszenia wydruków na inne przedmioty, folia przezroczysta lub kolorowa, cienka PVC.
Jak przebiega druk cyfrowy? Ta metoda polega na naświetlaniu wałka podłączonego do tonera. Następnie obraz jest przenoszony z wałka na nośnik, np. zwykły papier.
W przeciwieństwie do druku offsetowego druk cyfrowy nie wymaga wcześniejszego przygotowania matryc i szablonów z obrazami, które służą do ich powielania. W przypadku tej metody druku, swoistą formą drukową jest komputerowy zapis cyfrowy.
Chcesz dowiedzieć się, jakie są rodzaje druku cyfrowego? Czytaj dalej.
Trzy najpopularniejsze rodzaje druku to:
Te rodzaje druku cyfrowego różnią się między sobą sposobem działania, barwnikami i urządzeniami, które wykorzystują. A co je łączy? To, że dobrze odwzorowują kolory i umożliwiają szybkie zrealizowanie zlecenia.
Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się druk elektrofotograficzny? Co wyróżnia druk pigmentowy? Na czym polega druk solwentowy? Gdy przeczytasz ten tekst do końca, to wszystko będzie dla Ciebie jasne.
Druk elektrofotograficzny to inaczej drukowanie laserowe. Wykorzystują go m.in. drukarki biurowe i domowe urządzenia wielofunkcyjne. Na czym polega ten rodzaj druku?
W drukarce laserowej, która wykorzystuje technologię elektrofotograficzną, obraz jest tworzony poprzez naświetlanie wiązką laserową obracającego się cylindra. Ten cylinder, tzw. fotoreceptor, jest pokryty specjalną światłoczułą powłoką.
Następnie dzięki działaniu sił przyciągania elektrostatycznego naświetlone miejsca przyciągają proszek barwiący wymieszany z żelazem (czyli toner). Dalej przy pomocy elektrod toner przeciąga się np. na papier (przykleja się do niego).
Ostatni krok to utrwalenie obrazu na podłożu i pozyskanie kopii oryginału. Jak to się dzieje? Toner wiąże się z papierem pod wpływem działania wysokiej temperatury.
Druk pigmentowy to druk atramentami pigmentowymi na bazie wody. Tusze wodne mają pigmenty najwyższej jakości, więc idealnie odwzorowują kolory, ich odcienie, cieniowania, przejścia barw i szczegóły w ciemniejszych obszarach wydruku. Jest to możliwe również dlatego, że najlepsze drukarki pigmentowe mieszają nawet 12 farb.
A do czego wykorzystuje się druk pigmentowy? Nadaje się on do drukowania fotografii, grafik, obrazów i innych kolorowych wydruków o charakterze artystycznym. Artyści wykorzystują go do tworzenia reprodukcji swoich prac. Druk pigmentowy stosuje się też w drukarniach tkanin, do drukowania nadruków na materiałach, tj. bawełna, len czy ekoskóra. Ponadto jest on używany w przemysłowym druku rolowym, np. do drukowania gazet i książek.
Jakie są zalety i wady druku pigmentowego? Wydruk pigmentowy jest trwały, ponieważ jest odporny na działanie wody i wilgoci oraz szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Natomiast wadą druku pigmentowego jest wysoka cena (najwyższa ze wszystkich rodzajów druku).
W przypadku druku solwentowego atramenty wodne zastępują tusze solwentowe, czyli tusze na bazie rozpuszczalników organicznych. Ten rodzaj druku wykorzystuje się w wielkoformatowych ploterach do niskonakładowego druku plakatów, banerów i billboardów na powierzchniach zawierających PVC (np. folii).
Jakie są zalety druku solwentowego? Wykorzystywane barwniki są odporne na złe warunki pogodowe (zmiany temperatur, promienie UV) i uszkodzenia, dzięki czemu wydruki są bardzo trwałe i wytrzymałe. To dlatego wielkoformatowe wydruki na podłożach z PVC mogą być eksponowane na zewnątrz przez lata. Druk solwentowy jest też popularny ze względu na niską cenę. To tania technika druku w zestawieniu z innymi metodami.
A wady? Wadą atramentów solwentowych jest mniejsza precyzja w porównaniu z atramentami wodnymi, co w przypadku druku wielkoformatowego nie jest dużą przeszkodą, gdyż banerów nie ogląda się z bliska. Ponadto maszyny do druku solwentowego są niebezpieczne dla zdrowia pracowników drukarni, ponieważ zawierają toksyczne rozpuszczalniki. Z tego względu mają też negatywny wpływ na środowisko.
Wiesz już, na czym polega druk elektrofotograficzny, pigmentowy i solwentowy. Dodatkowo tylko zaznaczamy, że oprócz tych trzech rodzajów druku wyróżnia się jeszcze:
Druk cyfrowy ma plusy i minusy. Jakie?
Wśród plusów druku cyfrowego można wymienić:
A jakie są wady druku cyfrowego? Wśród minusów tej metody druku można wymienić:
Znasz już popularne rodzaje druku i wiesz, kiedy wykorzystuje się druk cyfrowy, a kiedy offsetowy. Znasz też plusy i minusy techniki cyfrowej. Teraz bez problemu wybierzesz najlepszą metodę do realizacji Twojego zlecenia.
Na naszym blogu umieszczamy nie tylko informacje ze świata druku, ale także porady oraz ciekawostki. Sprawdź inne nasze artykuły.