ul. Vetulaniego 1a

31-227 Kraków

+48 726 800 200

Obsługa klienta

8:00 - 16:00

Od poniedziałku do piątku

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Głowice drukujące – jakie wyróżniamy?

Termiczna i piezoelektryczna to dwie najpopularniejsze głowice drukujące. Czym różnią się od siebie? I co to właściwie jest głowica w drukarce. Jaką pełni funkcję? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym tekście. Dzięki niemu zrozumiesz działanie i rolę głowic w procesie drukowania.

Głowica drukarki. Co to jest i jaką pełni funkcję?

Głowica drukująca to jeden z najważniejszych podzespołów drukarki atramentowej lub urządzenia wielofunkcyjnego. Składa się m.in. z: dysz lub grzałek, które wytwarzają krople atramentu, elementów sterujących (elektrod) i mechanizmów przemieszczających głowicę wzdłuż papieru.

Liczba dysz zależy od tego, czy drukarka jest monochromatyczna, czy drukuje w kolorze. W jednej głowicy może być – w zależności od modelu urządzenia – nawet do 18432 dysz.

A do czego służy głowica drukarki?

Bez prawidłowo działającej głowicy drukowanie jest niemożliwe, ponieważ ten element drukarki kontroluje i precyzyjnie (kropla po kropli) nakłada tusz w odpowiednich miejscach na papier (zgodnie ze wzorcem).

Jak działa głowica drukująca? Napędza ją precyzyjny silnik skokowy, który wprawia w ruch pasek zębaty. Następnie wałek przeciąga ten pasek przez drukarkę, na skutek czego krople atramentu są płynnie nanoszone np. na kartkę. Ten podzespół układa je tak, aby utworzyły oczekiwany obraz, grafikę lub tekst wysokiej jakości.

Głowicą drukującą steruje komputer, który określa, które dysze ma aktywować i kiedy ma to zrobić. Dzięki temu można uzyskać różne efekty, np. drukowanie w kolorze, drukowanie grafiki lub drukowanie tekstu.

Wyróżnia się kilka rodzajów głowic drukujących. Poznasz je w kolejnym fragmencie tekstu.

Popularne rodzaje głowic w drukarce

Dwa najpopularniejsze rodzaje głowic drukujących to:

  • głowica piezoelektryczna

  • i głowica termiczna.

Różnią się od siebie mechanizmem działania i sposobem nanoszenia atramentu na papier. Czym dokładnie się charakteryzują?

Charakterystyka głowic piezoelektrycznych

Głowica piezoelektryczna to głowica mechaniczna, co oznacza, że tusz jest wypychany z komory za pomocą trwałego elementu ceramicznego. Są to specjalne kryształy piezoelektryczne.

Ponadto ta głowica drukująca wykorzystuje zjawisko piezoelektryczności. Polega ono na tym, że na skutek oddziaływania pola elektrycznego zmienia się objętość piezoelektrycznych kryształów.

Jak to wygląda w praktyce?

Pod wpływem ładunku (impulsu) elektrycznego kryształy automatycznie zmieniają swoje kształty (wyginają się i rozszerzają). To powoduje, że naciskają na membranę i powstaje ciśnienie o wartości ok. 200 kg/cm².

Tak powstałe ciśnienie błyskawicznie sprawia, że odpowiednia ilość atramentu jest wypychana przez kanały dyszy, które przenoszą go na powierzchnię arkusza do drukowania (czyli: kropla tuszu “wystrzela” na papier). Ten proces trwa tylko 5 mikrosekund, a wielkość kropli to 3-40 pikolitrów (1 pikolitr to bilionowa część litra).

Drukarka powtarza tę czynność wielokrotnie, a w rezultacie na papierze pojawiają się kolejne kropki, z których ostatecznie powstaje wybrany tekst lub obraz.

Wiesz już, czym wyróżnia się głowica piezoelektryczna. A jakie są charakterystyczne cechy głowicy termicznej?

Charakterystyka głowic termicznych

Głowica termiczna należy do rodziny głowic DOD. Jest to skrót od angielskiego zwrotu “Drop on Demand”, który można przetłumaczyć jako “kropla na żądanie” lub “upuść na żądanie”. W przypadku głowicy termicznej kropla atramentu jest wystrzeliwana na polecenie.

Jak to wygląda w praktyce?

Kiedy drukarka otrzymuje informację, że musi zadrukować konkretne miejsce na papierze, szybko podgrzewa odpowiedni opornik na głowicy termicznej. Impuls elektryczny sprawia, że elementy termiczne w komorach nagrzewają tusz do 300°C w 100 mikrosekund.

Następnie rozgrzany tusz zmienia swoją objętość (rozszerza się), co powoduje, że błyskawicznie “wystrzela” (rozpyla się) przez dysze rozpylające (drukarki mają ich średnio 400) na papier, żeby stworzyć obraz lub tekst.

Powstałe ciśnienie zasysa kolejne krople do komory. Ten proces odbywa się kilkadziesiąt razy na sekundę. A im więcej dysz posiada głowica drukarki, tym szybciej powstaje wydruk. Lepsza jest też jego jakość.

Jeden kanał dyszy wyprowadza mikroskopijną wielkość atramentu (o objętości 4-5 pikolitrów). Taki rozmiar kropel gwarantuje, że czarny tekst czy grafika na białym tle będą wyraźne, a barwy wydruku kolorowego perfekcyjnie odwzorowane.

Która głowica jest lepsza: piezoelektryczna czy termiczna? Jakie są ich zalety? O tym przeczytasz w ostatnim fragmencie tekstu.

Głowica piezoelektryczna czy głowica termiczna?

Jakie są zalety głowicy termicznej, a jakie plusy ma głowica piezoelektryczna? Czytaj dalej, a się tego dowiesz.

Głowica termiczna ma więcej dysz niż głowica piezoelektryczna, więc pracuje szybciej, sprawniej i wydajniej. To z kolei przekłada się na większą wydajność pracy urządzenia, a tym samym na efektywność pracy człowieka. Głowica termiczna sprawdzi się więc w przypadku druku dużej liczby zdjęć i grafik.

Ponadto jakość wydruków głowicy termicznej jest lepsza w porównaniu do jakości wydruków głowicy piezoelektrycznej. Dlaczego? Gotowe druki sprawiają wrażenie, że mają głębsze, bardziej nasycone i bardziej intensywne kolory, że są bardziej szczegółowe, a odcienie bardziej precyzyjne.

Dlaczego tak jest? Krople atramentu głowic piezoelektrycznych są nieregularne (mają od 3 do 40 pikolitrów), co właśnie powoduje, że jej wydruki są mniej wyraziste. Mimo to laik na pierwszy rzut oka nie zauważy różnicy między wydrukami jednej i drugiej głowicy do drukarki.

Z drugiej strony głowice piezoelektryczne charakteryzują się dłuższą żywotnością niż termiczne. Są wydajne i wytrzymałe, dlatego służą wiele lat.

Podsumowując, dwie najpopularniejsze głowice w drukarce to: termiczna i piezoelektryczna, które różnią się od siebie m.in. tym, jak nanoszą atrament na papier. Bez nich drukowanie jest niemożliwe. Ponadto, jeśli głowica drukująca nie działa prawidłowo, jest zaschnięta, ma zużyte elementy piezoelektryczne lub termiczne i zatkane dysze, także nie będzie drukować grafik, obrazów ani tekstów.