ul. Vetulaniego 1a

31-227 Kraków

+48 726 800 200

Obsługa klienta

8:00 - 16:00

Od poniedziałku do piątku

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Druk cyfrowy - co to właściwie jest i czym różni się ta technologia od innych rodzajów druku?

Na czym dokładnie polega druk cyfrowy?

Druk ten polega na naświetleniu wałka (który podłączony jest do tonera), a później na przeniesieniu obrazu z wałka na nośnik. Nośnikiem jest zazwyczaj papier, choć może być to również tektura, satyna, folia monomeryczna, czasem nawet niektóre tworzywa sztuczne (np. cieniutkie PVC). Ze względu na to, że do druku wykorzystywany jest wałek, to wymagane jest, by nośnik był materiałem giętkim. Zaletą druku cyfrowego jest to, że przygotowanie obrazów do wydruku nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy, a sam proces drukowania może być dowolnie wznawiany i wstrzymywany. Tego rodzaju technologia jest wykorzystywana najczęściej do wydruków o niezbyt dużych rozmiarach (największy możliwy format to zazwyczaj A2+) i na cienkich materiałach (do 0,5 mm). Druk cyfrowy bardzo dobrze sprawdza się przy obrazach monochromatycznych o elemencie zmiennym (np. przy kodzie kreskowym), ale też w przypadku wydruków o małych nakładach, które powinny się charakteryzować wysoką jakością wydruku albo dużą gramaturą (lub też formatem arkusza większym niż A4).

Czym wyróżnia się ta technologia wydruku?

Drugą najpopularniejszą technologią wydruku jest druk offsetowy, w którym obraz przenoszony jest na nośnik przy pomocy specjalnie wcześniej przygotowywanych matryc. Druk offsetowy jest drukiem wysoko nakładowym, co oznacza, że jego opłacalność (względem druku cyfrowego) zaczyna się dla nakładów od mniej więcej stu sztuk. Zaletami druku cyfrowego, które wyróżniają go na tle innych technologii (także tej offsetowej), jest możliwość wykonania wydruku „od ręki” i szybka możliwość dalszej obróbki (nośnik nie potrzebuje dodatkowego czasu na wyschnięcie). Kolejną z różnic jest to, że w druku cyfrowym istnieje możliwość szybkiej edycji wydruków (bez generowania dodatkowych kosztów), a sam nadruk można wykonać na różnych podłożach oraz w dość szerokim przedziale gramatur.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Interesuje Cię nasza branża?

Na naszym blogu umieszczamy nie tylko informacje ze świata druku, ale także porady oraz ciekawostki. Sprawdź inne nasze artykuły.